Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Szczecin

Organizacja pracy Działu Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie łączy funkcje ośrodka pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie. Oznacza to, że realizuje zadania powiatu zarówno z zakresu pomocy społecznej, na rzecz rodziny, a także w zakresie rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnością, finansowanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością. Zadania z zakresu rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnością realizuje Dział Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością MOPR w Szczecinie. 

DZIAŁ POMOCY OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Kierownik:

Agnieszka Bargieł

tel. 091 46-46-152

ul. Abramowskiego 19, 71-104 Szczecin

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie

 

Rehabilitacja społeczna ma na celu umożliwianie osobom z niepełnosprawnością uczestnictwa w życiu społecznym. Jest ona realizowana przez wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby z  niepełnosprawnością, wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych, likwidację wszelkiego typu barier utrudniających osobom z niepełnosprawnością codzienne funkcjonowanie, a także poprzez kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji. Dlatego pomoc staramy się w szczególności kierować do tych osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność mają ograniczoną zdolność społecznej komunikacji a także samodzielność.

Należy oddzielić cele i zadania rehabilitacji społecznej (realizowanej przez MOPR w Szczecinie) od rehabilitacji leczniczej (służba zdrowia).

 

W MOPR w Szczecinie na rzecz indywidualnych klientów z niepełnosprawnością ze środków PFRON ubiegać się można o dofinansowanie do:

A/ uczestnictwa osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych;

B/ zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze;

C/ likwidacji barier w komunikowaniu się - dla osób głuchych i niewidomych;

D/ likwidacji barier architektonicznych - dla osób niepełnosprawnych motorycznie,

zwłaszcza poruszających się na wózkach inwalidzkich;

E/ likwidacji barier technicznych w miejscu zamieszkania

 

Zadania dotyczące pkt. C, D i E kierowane są do tych osób z niepełnosprawnością, którym realizacja wniosku umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi wykonywanie podstawowych codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.

 

Dofinansowanie ze środków PFRON nie jest świadczeniem obligatoryjnym i przyznawane jest na miarę posiadanych środków finansowych. Przy rozpatrywaniu wniosków każdorazowo brany jest pod uwagę rodzaj niepełnosprawności oraz kryterium dochodowe. Posiłkujemy się opiniami społecznych komisji wyłanianych spośród przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Osobami uprawnionymi do korzystania z wymienionych form pomocy są wyłącznie osoby zamieszkałe na terenie miasta Szczecina, posiadające: orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o zaliczeniu do jednej z grup inwalidzkich lub inne równoważne orzeczenie. Niestety, nie możemy udzielać dofinansowania osobom czasowo niepełnosprawnym i nie posiadającym orzeczenia.

 

Osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej mogą ubiegać się o dofinansowanie do:

A/ zakupu sprzętu rehabilitacyjnego (także osoby fizyczne prowadzące działalność gosp.);

B/ organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób  z niepełnosprawnością;

 

 

Warunkiem jest między innymi: prowadzenie działalności związanej z rehabilitacją lub statutowej działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku oraz udokumentowanie posiadania środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł w wysokości nieobjętej dofinansowaniem.

 

Dział Pomocy  Osobom z Niepełnosprawnością  MOPR w Szczecinie

 

ul. Abramowskiego 19, 71-104 Szczecin

 

W strukturze MOPR w Szczecinie funkcjonuje także Sekcja ds.Obsługi Komunikacyjnej Osób z Niepełnosprawnością, mieszcząca się przy ul. Strzałowskiej 9 w Szczecinie..  Dysponuje 15 specjalistycznymi samochodami przystosowanymi do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W pierwszej kolejności do korzystania z usług przewozowych uprawnione są osoby, które ze względu na rodzaj niepełnosprawności nie są w stanie korzystać z przewozów wykonywanych pojazdami komunikacji miejskiej, tj.: osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby ze zdiagnozowanym autyzmem, osoby niewidome bez opiekuna.

Zapotrzebowania na przewozy należy zgłaszać z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Usługi przewozowe realizowane są pod warunkiem dostępności pojazdów realizujących w pierwszej kolejności usługi przewozowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnościami realizujących obowiązek szkolny. 

Zapotrzebowania na przewozy można zgłaszać telefonicznie u dyspozytora SOKON, dzwoniąc pod numery telefonów: 91 42 43 555, 697 066 240.

 

TURNUSY REHABILITACYJNE

TURNUS REHABILITACYJNY JEST FORMĄ REHABILITACJI SPOŁECZNEJ, NIE ZAŚ REHABILITACJI LECZNICZEJ - TĘ FUNKCJĘ SPEŁNIAJĄ NP. SANATORIA.

 

PROCEDURA REALIZACJI

 

  1. Wnioski wypełnione przez wnioskodawcę oraz lekarza przyjmowane są przez cały rok kalendarzowy (najlepiej jednak złożyć w I kwartale - druki do pobrania na stronie internetowej MOPR oraz w systemie SOW PFRON można złożyć elektronicznie);
  2. Wnioski o udzielenie dofinansowania wraz z oryginałem orzeczenia (do wglądu) składa się elektronicznie w systemie SOW PFRON, w Dziale osobiście, za pośrednictwem opiekuna lub organizatora turnusu.Decyzję o przyznaniu lub odmowie dofinansowania podejmuje Dyrektor MOPR w Szczecinie.
  3. Osoby z niepełnosprawnością, które otrzymały decyzję o dofinansowaniu do turnusu rehabilitacyjnego muszą wybrać turnus w Ośrodku, który uzyskał wpis do Rejestru Ośrodków Uprawnionych do Organizowania Turnusów Rehabilitacyjnych.
  4. Osoba z niepełnosprawnością może skorzystać z dofinansowania jeden raz w roku kalendarzowym z zastrzeżeniem, iż w razie ograniczonej liczby środków dofinansowanie do turnusu może być przyznane raz na 2 lata.

 

UWAGA! Dofinansowanie może być wykorzystane jedynie przez osobę, której zostało przyznane.

 

WNIOSKODAWCY, którym nie zostało przyznane dofinansowanie z powodu niewystarczającej ilości środków finansowych, a są zainteresowani dofinansowaniem w roku przyszłym muszą złożyć nowy wniosek w następnym roku.

 

WYMAGANE DOKUMENTY.

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.

  2. Wniosek lekarski na turnus rehabilitacyjny - wypełniony przez lekarza.

  3. Informacja o stanie zdrowia - wypełniona przez lekarza.

  4. Oryginał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub inne równoważne orzeczenie, a w przypadku dzieci do 16-go roku życia orzeczenie o niepełnosprawności - do

wglądu.

  1. Dowód osobisty - do wglądu.

 

  

PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE

UWAGA! Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze są to te sprzęty, które zostały ujęte w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

PROCEDURA REALIZACJI

  1. Wnioski na dofinansowanie do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych można składać przez cały rok kalendarzowy elektronicznie w systemie SOW PFRON, osobiście lub za pośrednictwem opiekuna (wnioski do pobrania na stronie internetowej MOPR, w systemie SOW PFRON, w Dziale);

  2. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, których dochód na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia  oraz 65% dla osób samotnych

  1. Decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje Dyrektor MOPR w Szczecinie.

  2. Zakupu przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego można dokonać jedynie w sklepie lub zakładzie, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (dawna Kasą Chorych);

  3. Osobom, które nie dysponują środkami finansowymi na zakup, sklep dokonuje wyceny sprzętu, która stanowi podstawę dofinansowania;

  4. Dofinansowanie może wynosić do 150% przyznanego przez NFZ limitu;

  5. Ostateczne rozliczenie odbywa się na podstawie przedłożonej faktury.

 

WYMAGANE DOKUMENTY.

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania do zakupu ze środków PFRON przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego.

  2. Kserokopia zarejestrowanego w NFZ wniosku o przyznanie przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego.

  3. Tzw. wycena / kosztorys sprzętu ( musi zawierać następujące informacje: koszt całkowity, refundacja NFZ, kwota do zapłaty przez Pacjenta).

  4. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu) lub inne równoważne orzeczenie, a w przypadku dzieci do 16-go roku życia orzeczenie o niepełnosprawności - do wglądu.

  5. Dowód osobisty - do wglądu

  

SPRZĘT REHABILITACYJY.

Sprzęt rehabilitacyjny to sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych z osobą z niepełnosprawnością, mający za zadanie osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie tej osoby możliwie najwyższego poziomu jej funkcjonowania.

Możemy dofinansować tylko wtedy, gdy osoba z niepełnosprawnością nie ma możliwości korzystania z niego poza domem i jest wyraźne wskazanie lekarza specjalisty o konieczności jego stosowania. Dofinansowanie może wynosić maksymalnie do 60% ceny zakupu. Nie dofinansowujemy wanien do hydromasażu, itp. urządzeń o charakterze relaksacyjnym. Sprzęt musi odpowiadać rodzajowi niepełnosprawności. Nie dofinansowujemy również sprzętu o charakterze leczniczym np.: elektro-stymulatory (VIOFOR), pompy insulinowe, PEN-y, glukometry, itp.

 

PROCEDURA REALIZACJI

 

  1. Wnioski o dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego przyjmowane są przez cały rok kalendarzowy elektronicznie w systemie SOW PFRON, osobiście lub za pośrednictwem opiekuna (druki do pobrania na stronie internetowej MOPR, w systemie SOW PFRON, w Dziale).

  2. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby posiadające zaświadczenie lekarza specjalisty o konieczności stosowania konkretnego sprzętu, których dochód na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym nie przekracza 65% przeciętnego wynagrodzenia oraz 65% dla osób samotnych

  3. Decyzję o przyznaniu lub odmowie dofinansowania podejmuje Dyrektor MOPR w Szczecine.

  4. Zakupu sprzętu można dokonać wyłącznie po podpisaniu z MOPR w Szczecinie umowy. Dokonanie zakupu przed podpisaniem umowy wyklucza możliwość dofinansowania.

  5. Sprzęt może być dofinansowany w wysokości do 60% jego wartości

  6. Rozliczenie odbywa się na podstawie przedłożonej faktury.

 

WNIOSKODAWCY, którym nie zostało przyznane dofinansowanie z powodu niewystarczającej ilości środków finansowych, a są zainteresowani dofinansowaniem w roku przyszłym, muszą ponownie wystąpić o dofinansowanie składając nowy wniosek w przyszłym roku.

 

WYMAGANE DOKUMENTY.

 

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania do zakupu ze środków PFRON sprzętu rehabilitacyjnego.

  2. Zaświadczenie od lekarza specjalisty o konieczności stosowania danego sprzętu rehabilitacyjnego.

  3. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu)lub inne równoważne orzeczenie, a w przypadku dzieci do 16-go roku życia orzeczenie o niepełnosprawności - do wglądu.

  4. Dowód osobisty - do wglądu

  

LIKWIDACJA BARIER ARCHITEKTONICZNYCH

Mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne motorycznie, mające trudności w poruszaniu się, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich, które są właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują na dokonanie prac związanych z likwidacją barier architektonicznych.

 

PROCEDURA REALIZACJI

  1. Druki wniosków na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych wraz z wymaganymi załącznikami przyjmowane są przez cały rok, (w praktyce najlepiej złożyć w I kwartale roku) elektronicznie w systemie SOW PFRON, osobiście lub za pośrednictwem opiekuna (wnioski do pobrania na stronie internetowej MOPR, w systemie SOW PFRON , w Dziale)

  2. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne motorycznie - w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich.

  3. Wnioski opiniuje społeczna komisja wyłoniona z przedstawicieli organizacji pozarządowych, dokonując ich oceny punktowej do kwoty posiadanych środków. Najwyżej punktowane wnioski Komisja kwalifikuje do drugiego etapu w którym podczas wizji lokalowej, określa zakres niezbędnych prac.

  4. Decyzję o przyznaniu lub odmowie dofinansowania podejmuje Dyrektor MOPR w Szczecinie;

  5. Likwidacji barier można dokonać wyłącznie po podpisaniu z MOPR w Szczecinie umowy. Wykonanie prac przed podpisaniem umowy wyklucza możliwość dofinansowania.

  6. Dofinansowanie może wynosić maksymalnie do 80% kosztów realizacji zadania. Przyznawane jest na podstawie złożonego przez wnioskodawcę kosztorysu budowlanego, zweryfikowanego w MOPR w Szczecinie wg. średnich cen uwzględnionych w cenniku SEKOCENBUD i tzw. Katalogów Nakładów Rzeczowych.

  7. Wnioskodawca musi uzyskać wymagane zezwolenia (np. pozwolenie na budowę, projekt techniczny, zgodę administratora)

  8. Rozliczenie odbywa się na podstawie przedłożonych faktur według średnich cen uwzględnionych w cenniku SEKOCENBUD.

 

WNIOSKODAWCY, którym nie zostało przyznane dofinansowanie, a są zainteresowani ubieganiem się o dofinansowanie, muszą ponownie złożyć wniosek w następnym roku.

 

WYMAGANE DOKUMENTY.

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych ze środków PFRON.

  2. Zaświadczenie od lekarza specjalisty stwierdzające niepełnosprawność ruchową;

  3. Oryginał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub inne równoważne orzeczenie, a w przypadku dzieci do 16-go roku życia orzeczenie o niepełnosprawności - do wglądu.

  4. Dowód osobisty - do wglądu

 

LIKWIDACJA BARIER W KOMUNIKOWANIU SIĘ

Mogą ubiegać się osoby głuche i niewidome, które mają trudności w społecznej komunikacji, a zakup danego sprzętu umożliwi przełamanie tej bariery. Innymi słowy: realizacja wniosku powinna umożliwić lub w znacznym stopniu ułatwić wykonywanie codziennych kontaktów.

 

PROCEDURA REALIZACJI

  1. Druki wniosków o dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego wraz z wymaganymi załącznikami przyjmowane są w ciągu całego roku, elektronicznie w systemie SOW PFRON, osobiście lub za pośrednictwem opiekuna (wnioski do pobrania na stronie internetowej MOPR, w systemie SOW PFRON , w Dziale).

  2. O dofinansowanie mogą ubiegać się jedynie osoby głuche i niewidome;
  3. Decyzję o przyznaniu lub odmowie dofinansowania podejmuje Dyrektor MOPR w Szczecinie.
  4. Zakupu wnioskowanego sprzętu można dokonać po podpisaniu z MOPR w Szczecinie umowy. Dokonanie zakupu przed podpisaniem umowy wyklucza możliwość dofinansowania;
  5. Dofinansowanie może wynosić maksymalnie do 80% kosztów realizacji zadania;
  6. Rozliczenie do kwoty zawartej w umowie odbywa się na podstawie przedłożonej faktury;

 

 

WNIOSKODAWCY, którym nie zostało przyznane dofinansowanie, a są zainteresowani ubieganiem się o dofinansowanie, winni ponownie złożyć wniosek w roku przyszłym.

 

WYMAGANE DOKUMENTY.

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania do likwidacji barier w komunikowaniu się ze środków PFRON;

  2. Zaświadczenie od lekarza specjalisty stwierdzające celowość zakupu konkretnego sprzętu czy urządzenia lub wskazanie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności;

  3. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu )lub inne równoważne orzeczenie, a w przypadku dzieci do 16-go roku życia orzeczenie o niepełnosprawności - do wglądu.

  4. Dowód osobisty - do wglądu

 

LIKWIDACJA BARIER TECHNICZNYCH

Mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością, mające trudności w poruszaniu się, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby niewidome i osoby z dysfunkcją narządu słuchu. Realizacja wniosku powinna umożliwić lub w znacznym stopniu ułatwić wykonywanie podstawowych codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.

PROCEDURA REALIZACJI

  1. Druki wniosków na dofinansowanie do likwidacji barier technicznych wraz z wymaganymi załącznikami przyjmowane są w ciągu całego roku,elektronicznie w systemie SOW PFRON, osobiście lub za pośrednictwem opiekuna (wnioski do pobrania na stronie internetowej MOPR, w systemie SOW PFRON , w Dziale) (w praktyce najlepiej złożyć w I kwartale);

  2. Decyzję o przyznaniu lub odmowie dofinansowania podejmuje Dyrektor MOPR w Szczecinie;
  3. Likwidacji barier można dokonać po podpisaniu z MOPR w Szczecinie umowy. Wykonanie prac przed podpisaniem umowy wyklucza możliwość dofinansowania;
  4. Dofinansowanie może wynosić maksymalnie do 80% kosztów realizacji zadania.

WNIOSKODAWCY, którym nie zostało przyznane dofinansowanie, a są zainteresowani ubieganiem się o dofinansowanie w roku przyszłym, powinni ponownie złożyć wniosek.

 

WYMAGANE DOKUMENTY.

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania do likwidacji barier technicznych ze środków PFRON.

  2. Zaświadczenie od lekarza specjalisty stwierdzające stopień samodzielności Wnioskodawcy;

  3. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu) lub inne równoważne orzeczenie, a w przypadku dzieci do 16-go roku życia orzeczenie o niepełnosprawności - do wglądu.

  4. Dowód osobisty - do wglądu

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Przemysław Borowiecki 16-03-2007 13:27
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Ewa Parchimowicz 01-01-2008
Ostatnia aktualizacja: Jolanta Iwanejko 08-07-2008 13:47